Uzman Tarih

Tarihe Dair

Viyana Kongresi

Viyana Kongresi

Viyana Kongresi, Toplanma Amacı ve Sonuçları

Viyana Kongresi, Napolyon Savaşları sonucunda Fransız ordusunun koalisyon güçleri tarafından mağlup edilmesi ile Avrupa’da bozulan düzeni yeniden sağlamak amacıyla 1815 yılında Viyana’da toplanmıştır. Osmanlı Devleti dışındaki diğer Avrupa devletleri Viyana Kongresi‘ne katılım sağlamışlardır. Viyana Kongresi‘nde alınan kararlar 1. Dünya Savaşı’na kadar olan yeni dünya düzenini getirmiştir diyebiliriz. İlk kez Şark Sorunu ve Hasta Adam terimleri bu kongrede konuşulmuştur.

Viyana Kongresi‘nde öne çıkan isim Metternich‘dir. Metternich Avusturya’lı bir devlet adamıdır ve eski rejimin büyük savunucularından birisidir. Bu kongre Metternich‘in etkisinde geçmiştir, Metternich’e göre mevcut rejimlerin devamlılığı sağlanmalı ve mevcut rejimlere olan hareketler el birliği ile bastırılmalıdır. Metternich her türlü ayrılıkçı harekete karşıdır, statükocu bir devlet adamıdır.

Viyana Kongresi‘nde kafalardaki en önemli sorulardan birisi ise mağlup edilen Fransa’ya ne yapılacağıdır. Metternich Fransız İhtilali‘ni eleştirmesine rağmen Fransa’ya çok ağır bir yaptırım uygulanması taraftarı değildir bunun sebebi ise Metternich’in tek bir Avrupa Federasyonu düşüncesidir. Fransa’yı Avrupa’dan dışlamak istememektedir. Sonuç olarak Fransa böyle bir kongreyi sadece ufak sınır değişiklikleri ile atlatıyor, işgal ettiği toprakları geri veriyor.

Viyana Kongresi‘nin diğer bir önemi ise Avrupa haritası yeniden düzenlenmiştir, bu düzen 1870’lere kadar Avrupa’da devam ediyor ve Avrupa 50-60 yıllık bir istikrar dönemi yaşıyor. Bu refah ve istikrar dönemini ise sanayileşmenin ikinci aşamasını gerçekleştirmek için kullanmışlardır.

Viyana Kongresi sonunda Belçika diye bir ülke kalmıyor, bu topraklar Güney Hollanda adı altında Hollanda’ya bırakılıyor. Rusya ise Finlandiya ve Polonya topraklarının önemli bir bölümünü ele geçiriyor. Bu kongre sonucunda üç devlet tarihe karışıyor; Belçika, Polonya ve İsveç. İsveç toprakları Norveç’e veriliyor. Bu kongreden en kârlı çıkan ülke İngiltere olmuştur. Kuzey Denizi’nde Helgoland, Akdeniz’de Malta, İyonya Adaları, Güney Afrika’da Cape Colony ve Seylan’ı kendisine alıyor.

Viyana Kongresi‘nde Almanya siyasi birliği için önemli bir adım atılıyor. 100’ü aşkın Alman devleti varken bu sayı 19 Kuzey Konfederasyonu, 19 Güney Konfederasyonu olmak üzere 38’e indiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.