Uzman Tarih

Tarihe Dair

Hicret

hicret

Hicret Nedir? Hicret’in Sebepleri Nelerdir?

Hicret, Hz. Muhammed ve Mekkeli Müslümanların 622 senesinde Mekke’den Medine’ye gerçekleştirdikleri göç hareketine verdiğimiz isimdir. Hicret, kelime anlamı olarak ”Terk etmek, ayrılmak” anlamına gelmektedir. Mekke’de özgürce dinlerini yaşayamayan Müslümanlar bir süredir Hz. Muhammed’e, Medine’ye göç etmek istedikleri konusunda fikir beyan ediyorlardı. İkinci Akabe Görüşmeleri sonrası Medine’ye göç etme kararı alındı. Yani Hicret’in en büyük sebebi Müslümanlar üzerine yapılan baskı ve artan şiddet olayları diyebiliriz.Hicret,

* İslamiyet için önemli bir dönüm noktasıdır.

* İnsanların kitleler halinde İslamiyete geçişleri başlamıştır.

* İslamiyet, aksiyonel yani hareketli bir şekil almıştır.

* İslamiyet, fakir ile zengini mescitte eşitlemiştir.

Hz. Muhammed Medine’de Nasıl Karşılandı?

Hz. Muhammed şehrin girişinde neşeyle ve coşkuyla karşılanmıştır. Çok büyük bir kalabalık ve Medine’nin önde gelen isimleri karşılamada hazır bulunmuşlardır. Sadece Müslüman reisler değil Yahudi reisler de katılmışlardır. Hz. Muhammed ve diğer Müslümanlar şehre vardıklarında kalacak yerleri yoktur dolayısıyla herkes özellikle Hz. Muhammed’i misafir etmek ister ve karışıklık çıkar. Bunun üzerine Hz. Muhammed’in Kusva isimli devesi serbest bırakılır ve nerede çökerse oraya en yakın evde misafir olması kararlaştırılır. Devenin çöktüğü arsa mescit yapılmak üzere satın alınır ve Hz. Muhammed arsaya en yakın ev olan Ebu Eyüp el Ensari’nin evinde misafir olur.

Hicret Sonrasında 4 Önemli İcraat

1- Hicret sonrası Medine’de kardeşleştirme yapıldı, göç edenler arkalarında evlerini ve işlerini bıraktılar bu insanlara barınacak ev ve geçinecek iş gerekiyor. Bu sebeple bu iki sorun üzerine icraatler yapılmıştır.
2- Nüfus sayımı yaptırıldı. Çünkü ortaya yeni bir devlet çıkıyor bu devletin sahip olacağı askeri gücü ve nüfusu bilmesi gerekiyor.
3- Hızlı bir şekilde mescit yapıldı. Bu mescit sadece ibadet edilen bir mekan değildi. Odaları bulunan eğitim görülen, davalara bakılan, elçilerin kabul edildiği bir mekandı.
4- Medine Sözleşmesi kabul edildi. Bu sözleşme sadece Müslümanları değil Yahudi ve Paganları da kapsamaktaydı.
(Medine Sözleşmesini okumak için tıklayınız)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.