Uzman Tarih

Tarihe Dair

1830 İhtilali

1830 ihtilali

1830 İhtilali Nedir, Sebepleri ve Sonuçları

1830 İhtilali genel anlamda tüm Avrupa’yı etkileyen bir gelişmedir. Bu ihtilal ilk olarak Fransa’da başlamıştır. Sebebi ise Fransa’da 1824 yılında 18. Louis’in yerine Charles isminde bir kral geliyor ve bu kral 1824 yılından 1830 yılına kadar 6 yıllık süreç içerisinde yavaş yavaş meclisi yok saymaya başlıyor mutlak bir güç gibi davranıyor. Fransa’daki ihtilali yine burjuva sınıfı başlatıyor ve yine arkasına tüm halk kitlesini topluyor amaçları ise kralın mutlak güç gibi davranmasının önüne geçmektir. Fransa’daki isyancılar amaçlarına ulaşıyorlar ve başarılı oluyorlar.

1830 İhtilallerinde İtalya, Belçika ve Polonya’nın amaçları ise bağımsız olmaktır. İçlerinden sadece Belçika başarılı olmuşur ve bağımsızlık kazanmıştır. Bunun sebebi ise İngiltere, Fransa gibi ülkeler Hollanda’ya yardım edemiyorlar çünkü kendi içlerindeki sorunlar ile uğraşıyorlar. İtalya ve Polonya başarısız olmuştur.

Bu İhtilal İtalya için başarısız bir girişim olmasına rağmen İtalya’da bağımsızlık ve milliyetçilik fikri gelişmeye devam ediyor. İtalya için her başarısızlık, bağımsızlık yolunda bir basamaktır.

1830 İhtilali Avrupa’yı resmen ikiye bölüyor desek yanlış olmaz. Anayasal monarşi ile yönetilen İngiltere ve Fransa bir blokta yer alırken; Avusturya, Rusya ve Prusya mutlak monarşi bloğunda yer almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.